Abecadło Kordegardy – „K jak kamień”

„Kamień jest materiałem, który kojarzy nam się z historią sztuki, z ikonami takimi jak Michał Anioł (…). Kiedyś rzeźba miała zapisywać idee w czasie, (…) dziś artyści nie mają potrzeby zostawiać po sobie takiego artefaktu. Znacznie bardziej liczy się szybka możliwość komentarza” – mówi Józef Gałązka, artysta sztuk wizualnych, tworzący rzeźby, rysunki, fotografie i filmy.

W kolejnym odcinku Abecadła Kordegardy, „K jak kamień”, rozmawiamy o materii rzeźby, oraz o jej funkcjach artystycznych. Spróbujemy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się współczesna rzeźba, oraz z jakimi wyzwaniami mierzą się artyści, wykorzystujący tę formę sztuki.

W Kordegardzie niejednokrotnie prezentowany był ten gatunek sztuki. Zapraszamy do wysłuchania rozmów poświęconych twórczości Magdaleny Gross i Geli Seksztajn, popiersiu Diany dłuta Jean-Antoine Houdona i rzeźbom Oleha Kapustyaka.

Abecadło Kordegardy – „K jak kamień” – transkrypcja podcastu
****

Galeria Kordegarda jest miejscem znajdującym się na trasie Traktu Królewskiego, między obecną siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Pałacem Prezydenckim. Powstała w drugiej połowie osiemnastego wieku jako miejsce strzegące wejścia na teren zespołu pałacowego, należącego do Marii Zofia Denhoff z Sieniawskich oraz Augusta Aleksandra Czartoryskiego. Na przestrzeni lat pełniła wiele funkcji: była strażnicą, sklepem, księgarnią, aż w końcu stała się galerią sztuki – miejscem, które nieprzerwanie od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku pokazuje sztukę polską i zagraniczną, dawną i współczesną. Obecnie, od dwa tysiące jedenastego roku, Kordegarda znajduje się pod opieką Narodowego Centrum Kultury, a jej pełną nazwa to: Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury.

„Abecadło Kordegardy” to podróż w czasie, znaczona literami alfabetu ścieżka w stronę historii z pogranicza kultury i sztuki. To opowieść o miejscu, ale także o ludziach, którzy w symboliczny sposób zameldowali się na Krakowskim Przedmieściu pod numerem piętnastym.

Na zdjęciach Józef Gałązka fot. Michał Moniuszko – dzięki uprzejmości galerii Biuro Wystaw.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera